Niedziela, 2024-06-02

Imieniny: Erazma, Marianny

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Jednym z najmilszych wspomnień z dzieciństwa jest Pluszowy Miś. Kiedy trzymaliśmy go za łapkę lub uszko znikały wszelkie smutki.

Historia tej przytulanki zaczyna się w 1902 roku. Ówczesny prezydent USA, Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach łowów, jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Gdy prezydent zobaczył przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił całą historię na rysunku i zamieścił w waszyngtońskiej gazecie. Gazetę przeczytał producent zabawek i za zgodą prezydenta, zaczął sprzedawać maskotki o nazwie Teddy Bear, Teddy - od zdrobnienia imienia prezydenta, Bear - na cześć uratowanego niedźwiadka.

W setną rocznicę tego wydarzenia ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. I tak co roku dnia 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia.

W Przedszkolu Miejskim nr 5 w Kole, im. Gromadki Misia Uszatka – najpopularniejszego pluszowego misia w Polsce, święto to obchodziliśmy z wielką pompą. Wszystkie przedszkolaki i ich misie zaproszone zostały do udziału w imprezie zorganizowanej na oddziale IV (grupa pięciolatków).

Gościem honorowym był sam Pluszowy Miś (pani Agnieszka Kuśmierek), który zabrał dzieci do krainy wesołej zabawy. Były tańce i śpiewy, zabawy ruchowe, wiersz Czesława Janczarskiego pt.:„Naprawimy misia” oraz uroczyste złożenie przysięgi o szanowaniu swoich przytulanek przez dzieci. Na koniec wszystkie dzieci wraz z panią Krystyną Dzikowską złożyły Misiowi życzenia i zaśpiewały głośno „Sto lat”.

W organizacji imprezy pomagały panie Bożena Grabowska oraz Izabela Pachlińska.

W przedszkolnej galerii pani Agnieszka Kuśmierek zorganizowała czasową wystawę fotografii związanej z Dniem Pluszowego Misia pt.: „Nasze przedszkolaczki i ukochane misiaczki”.

Będzie ona cieszyć oczy wszystkich gości odwiedzających nasze przedszkole, aż do Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy rodzicom za udostępnienie przepięknych zdjęć swoich słodziaków i ich misiaczków. Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji!

Fot.: Maria Szafrańska

ZIEŃ